Dyr i havneparken

Der bliver masser af kæledyr at se på i havneparken. Foto: Jens Nielsen

Af Gitte Korsgaard gitte@tv-kalundborg.dk

Havneparken og Kalundborg Biblioteker omdanner havneparken til "dyreland" lørdag den 26. august.

Vissenbjerg Terrariet kommer med slanger, skildpadde og andre specielle dyr. Der vil være politihunde, en hundemassør, en kattetrimmer, miniatureheste m.m. i havneparken, når der er 'Dyreland'.

Et hjørne vil også være reserveret til kæledyrsudstillingen, hvor man kan udstille egne kæledyr. Derudover har arrangørerne også konkurrencer som "gæt en lort", "gæt en pels/skind", "hvilket dyr spiser hvad" samt en konkurrence på storskærmen, hvor man dyster på viden om dyr.

”Kalundborg Biblioteker har fået opgaven, og vi har jo prøvet noget lignende før med ’Kæledyrsdagen’, som vi har holdt flere steder. Men det her er selvfølgelig lidt anderledes. Raklev Gymnastikforening kommer bl.a. og laver opvisning, hvor der bl.a. indgår dyr. Poppy, den lokale dyrehandel vil også være med i havneparken, og allerede nu har en del børn meldt sig til at udstille egne kæledyr, og der kommer nok flere, når vi nærmer os,” siger Merete Falkner, der er bibliotekar på Gørlev Bibliotek, og tovholder på projektet.

Kino Den Blå Engel følger i øvrigt op på hele arrangementet med at vise ’Pas på pelsdyrene’ i biografen kl. 14.

Arrangementet foregår fra kl. 11 til 14, og alle er velkomne. Det er gratis at deltage.

Tilmeld dit kæledyr ved at klikke HER

Del