Svar til Harly.

Læserbrev:

Svar til Harly

Bevidst, åbenbart, misforstår Harly Pedersen. Det er ikke skolerne, jeg kritiserer, men det politiske flertal, som ikke vil forstå, at vores folkeskoler med deres elendige resultater hænger i laser, hvilket flere af bygningerne i øvrigt også gør. Det kunne jo være, at man med flere midler kunne tiltrække nogle flere uddannede lærere, så vi bl.a. kunne få råd til tolærereordning i visse klasser. Jeg kan ikke se det fantastiske rosende i, at vi i Kalundborg Kommune ligger i bunden med resultater på landsplan, og i øvrigt har jeg aldrig været fortaler for at spare på vores skoler uanset mine 27 år i politik.

Det kræver jo et flertal, hvis man vil flytte denne sag til et anstændigt stade, og det flertal sidder dine venner jo på. Ved sidste budgetlægning ville de ikke give 5 flade ører til området, så kom ikke og sig, at jeg selv har medvirket til denne elendighed. Aldrig har det været så ringe som nu, og det kan vi ikke være bekendt. Du efterlyser min ros til folkeskolen. Den ros skal være til vores skoleledere og lærere, som daglig kæmper en sej kamp i et udsultet skolevæsen. Harly mener vi blot skal gå i gang med det lange seje træk. Mon ikke der i årevis nu har været trukket længe nok uden anden effekt end en ringere folkeskole samt større og større søgning til privatskolerne.

Venlig hilsen

Gert Larsen

Kommunalbestyrelsesmedlem

Del