Svampe og biodiversitet som nøglen til fremtidens bioteknologi

I Klosterskoven i Kalundborg gik nysgerrige deltagere på opdagelse i naturens egne løsninger, da et nyt projekt satte fokus på bioprospektering.

Svampe og biodiversitet som nøglen til fremtidens bioteknologi
Søndag den 5. oktober blev Klosterskoven i Kalundborg omdannet til et levende læringsrum.

Af Gitte Korsgaard gitte@tv-kalundborg.dk

I Klosterskoven i Kalundborg gik nysgerrige deltagere på opdagelse i naturens egne løsninger, da et nyt projekt satte fokus på bioprospektering – jagten på naturens bioteknologiske potentiale.

Søndag den 5. oktober blev Klosterskoven i Kalundborg omdannet til et levende læringsrum, da en gruppe deltagere fulgte med mykolog og biodiversitetsekspert Martin Schier Christiansen på en guidet svampetur.

Undervejs præsenterede han deltagerne for nogle af de mange svampearter, der findes i den danske natur – og fortalte om deres afgørende rolle i økosystemet. Svampe er nemlig ikke blot fascinerende organismer, men også potentielle nøgler til nye løsninger inden for medicin, fødevarer, landbrug og kosmetik.

Bioteknologi med rødder i naturen

Turen markerede starten på projektet Biotech in the Backyard: bioprospecting i det danske landskab”, som sætter fokus på, hvordan naturens egne ressourcer kan inspirere bioteknologisk innovation.

Bioprospektering handler om at finde og udnytte biologiske ressourcer – som planter, mikroorganismer og genetisk materiale – til industrielle formål. Her spiller både nysgerrighed og respekt for naturens kompleksitet en central rolle.

Studerende bygger bro mellem natur og innovation

Bag projektet står Dilara Merve Sari og Michalina Pietras, bioteknologiingeniørstuderende på Absalon Professionshøjskole, sammen med en gruppe engagerede naturelskere.

”Vi synes, det er spændende at udforske, hvordan noget så almindeligt som en svamp eller mikroorganismer på skovbunden kan være med til at skabe nye bioteknologiske løsninger. Det handler om at bygge bro mellem natur, forskning og industri – og om at vise, at innovation ofte starter med nysgerrighed,” fortæller de.

Projektet har modtaget støtte fra Campus Kalundborgs Græsrodsfond, der hjælper initiativer med fokus på studiemiljø, fællesskab og innovation.

Nye muligheder for studerende og idéudviklere

Græsrodspuljen har netop åbnet for anden runde ansøgninger, hvor studerende, undervisere og andre med gode idéer kan søge støtte til projekter, der fremmer fællesskab og nytænkning i Kalundborg.

Læs mere og ansøg her: Græsrodspuljen – Campus Kalundborg

Del