Stor tilslutning til Secondhand Marked i Kalundborghallen

Der var masser af liv og god stemning i Kalundborghallen søndag, hvor det populære Secondhand Marked igen trak folk til fra nær og fjern.

Stor tilslutning til Secondhand Marked i Kalundborghallen
Team Rynkeby havde fået doneret en stand til Secondhand markedet, så cykelholdet kunne samle penge ind til Børnecancerfonden. På billedet ses Kristina Clarck Petersen fra Team Rynkeby Vestsjælland. Foto: Thomas Gosch

Af Thomas Gosch & Gitte Korsgaard gitte@tv-kalundborg.dk

Både private og enkelte firmaer solgte ud af gemmerne søndag I Kalundborghallen.

Der var masser af liv og god stemning i Kalundborghallen søndag, hvor det populære Secondhand Marked igen trak folk til fra nær og fjern. Omkring 850 lagde vejen forbi de mange stande med tøj, boligtilbehør, legetøj og meget mere inden kl. 13:00, hvor det kostede kr. 20 i entre. Så på hele dagen har der været mere end 900 besøgende vurderer Mia Reesen.

Bag markedet stod Mia Reesen og Mette Macmanus, der havde samlet hele 88 standholdere med et væld af varer – fra designertøj, smykker og accessories til legetøj, rideudstyr og adventsgaver. "Vi har valgt at lave 12 færre stande denne gang, da der i foråret var lidt trang imellem standene", udtaler Mia Reesen

"Vi har doneret en stand til Team Rynkeby Vestsjælland og håber at vi, ud over det de har solgt i dag, kan få  overskud på vores arrangement, så vi også kan donere lidt penge til dem", fortæller Mette Macmanus, og Mia Reesen fortsætter "ja vi har desværre til dette efterårsarrangement haft større omkostninger end i foråret til halleje samt leje af border.

Mens gæsterne gik på jagt efter gode fund, var der mulighed for en velfortjent pause i hallens cafeteria, hvor Søren Tullesen serverede kaffe, kage og lette anretninger.

Alt i alt blev det en hyggelig og velbesøgt dag med fokus på genbrug, fællesskab og gode formål.

Del