Søger folk til tragikomisk gyser
Elsebeth Dyekjær Kruse er instruktør og inviterer til informationsmøde tirsdag den 2. maj kl. 19.00 i KAT, Nygade 12

Af Jens Nielsen
Kalundborg Amatør Teater tager allerede nu hul på sæson 2023/24, ved at invitere til informationsmøde om efterårets forestilling, som er ny dansk dramatik.
Til november holder Kalundborg Amatør Teater (KAT) premiere på et nyskrevet stykke fra 2021. ”Mombie” af Jeanette Munzert. En moderne tragikomisk gyser, hvor voksne zombieagtigt forsøger at finde deres pladser i en verden af søvnunderskud, forældreskab og arbejdsliv, gamle og nye kønsroller, ønskedrømme og mareridt.
Det bliver helt sikkert underholdende for publikum - og et ret stort arbejde for de medvirkende! KAT får brug for fire skuespillere. Tre kvindelige og en mandlig. Og så bliver der brug for scenografi-, teknik- og kostumefolk, der godt kan lide at blive udfordret og som måske er med på noget skørt, oplyser Kalundborg Amatør Teater.
Elsebeth Dyekjær Kruse er instruktør og inviterer til informationsmøde tirsdag den 2. maj kl. 19.00 i KAT, Nygade 12
Er du muligvis interesseret eller blot nysgerrig - så kom og hør.