Savnet mand fundet druknet på strandbred
Politiet fik sammen med redningspersonalet hurtigt klarlagt, at der var tale om en savnet, 55-årig mand fra Føllenslev, som havde været savnet siden 16. februar 2022.

Af Jens Nielsen
Den mand som har været savnet siden 16. februar, hvor en båd forulykkede på vej fra Røsnæs havn og til Havnsø, er nu fundet druknet.
Onsdag middag slog to belgiske turister alarm, idet de under gåtur ad en stenet strand på Vestre Skovlyvej, Overby Lyng, Sjællands Odde, havde fundet en livløs person ligge i vandkanten.
Politiet fik sammen med redningspersonalet hurtigt klarlagt, at der var tale om en savnet, 55-årig mand fra Føllenslev, som havde været savnet siden 16. februar 2022.
Den dag var han sammen med en 48-årig mand sejlet ud i en båd fra Røsnæs havn, men var i det stormfulde vejr forulykket undervejs mod Havnsø.
Den 48-årige blev fundet dagen efter ulykken, mens den intense eftersøgning efter den 55-årige blev indstillet.
Den 55-årige blev bragt til et sygehus, idet politiet rutinemæssigt skal undersøge ham nærmere sammen med en læge, men foreløbigt tyder intet på, at den 55-årige har været udsat for andet end en ulykke i forbindelse med forliset under sejlturen.
De pårørende er blevet underrettet om fundet af den savnede mand.