Obel Transport inviterer til ’Åbent Førerhus’
Der vil være mulighed for at opleve de store lastbiler helt tæt på, bl.a. fire helt nye trækkere og en helt ny slamsuger.

Af Jens Nielsen
Obel Transport A/S på Flakagervej i Kalundborg inviterer alle interesserede til ’Åbent Førerhus’ nu på fredag d. 21. februar fra kl. 13 – 16.
Her vil der være mulighed for at opleve de store lastbiler helt tæt på, bl.a. fire helt nye trækkere og en helt ny slamsuger.
”Det er et åbent arrangement som er åbent for alle, bl.a. vil vi gerne vise vores fire nye trækkere hvoraf de to er et par rigtigt ’sparegrise’ som bruger mindre dieselolie og deraf er bedre for miljøet,” fortæller vognmand Peter Obel, og fortsætter, ”Vi har også fået en helt ny slamsuger som vi gerne vil vise frem. Den er godkendt til farligt gods så vi nu kan suge både kloakrør hos privatkunden, men også olie, benzin, sprit eller andre farlige væsker hos industrien.”
Kæmpe flagstang
Vognmand Erling Andersen fra Randers har lejet sig ind med sin Sjællandsafdeling hos Obel Transport på Flakagervej, med en række af sine kranbiler, som er firmaets speciale. Derfor kan man til Åbent Førerhus-arrangementet’ også opleve en stor 450 tonsmeter mobilkran som i dagens anledning vil fungere som en kæmpe flagstang.
Obel Transport A/S er vært ved en pølse, kaffe og kage