Ny forretning i Elmegade
Ny virksomhed flytter ind på adressen pr. 1. marts.

Af Gitte Korsgaard gitte@tv-kalundborg.dk
Johnny Hansen ApS, der ejer bygningen på Elmegade 34, hvor Opel tidligere har ligget, oplyser nu, at en ny virksomhed flytter ind på adressen pr. 1. marts.
Det er Autohuset, ejet af Omar Barraj, som i dag har til huse i Rensborgparken 6, der flytter ind på den nye adresse i Elmegade den 1. marts.
”Vi vil gerne ligge mere centralt. Derudover køber Novo jorden, hvor vi ligger i dag. Men vi vil gerne være mere synlige i indre by, og vi har faktisk også tidligere ligget på Slagelsevej. Vi har været i byen i snart ni år,” fortæller Omar Barraj, der bor i København, men er fra Kalundborg.
Omar Barraj fortæller, at Autohuset sælger nyere brugte biler, primært Premium biler: ”Vi har omkring 60 biler på lager,” fortæller han.