Ny dressurbane indviet

Efter kulminationen på flere års planlægning, indsamling af midler og hårdt arbejde fra klubbens medlemmer kunne Nordvestsjællands Rideklub lørdag indvie deres helt nye dressurbane.

Ny dressurbane indviet
Privatfoto

Af Jens Nielsen

Nordvestsjællands Rideklub på Madesøvej i Svebølle har indviet en helt ny dressurbane. Pengene til banen kommer fra Kalundborg Kommune, DGI og DFI’s Foreningspulje, Nykredits Fond og Fabrikant Chas. Otzens Fond.

Efter kulminationen på flere års planlægning, indsamling af midler og hårdt arbejde fra klubbens medlemmer kunne Nordvestsjællands Rideklub lørdag indvie deres helt nye dressurbane.

Økonomien til den nye dresurbane er fundet, dels fra fonde, hårdt arbejde fra klubbens medlemmer og så har Folkeoplysningsudvalget under Kalundborg Kommune også støttet projektet.

Derfor var tre af udvalgets medlemmer, Trine Birkmose, Mads Bidstrup og Jakob Hedebo, mødt op til indvielsen og hvor formand for udvalget Trine Birkmose klippede den røde snor.

Trine Birkmose holdt en flot tale for foreningen, hvor hun lagde vægt på sin overraskelse over hvor højt et aktivitetsniveau der er i klubben. Der er næsten altid liv og glade dage og arrangementer eller træning på klubbens baner.

Rideklubbens formand Tanja Hansen holdt tale, og fortalte om klubbens 65 år lange historie, udviklingen i klubben og vigtigheden af både frivillige kræfter og muligheden for at rejse penge til klubbens projekter.

Der blev skålet i bobler og spist kage. Derefter blev banen fornemt indviet af Nordvestsjællands Rideklubs friske kæphestepiger, dygtige dressurryttere og miniryttere.

Del