Lisa blev den heldige vinder af 10.000 kr.
Præmien på de 10.000 kr. er sponseret af de seks pengeinstitutter, Arbejdernes Landsbank, Dragsholm Sparekasse, Sparekassen Sjælland Fyn, Danske Bank, Nordea og Jyske Bank.
![Lisa blev den heldige vinder af 10.000 kr.](/media/rr0nc4kd/_dsc8538.jpg?width=50)
Af Jens Nielsen
Torsdag eftermiddag blev vinderen af 10.000 kr. udtrukket i konkurrencen arrangeret af Vores Kalundborg. Vinderen blev glad for gevinsten og klar til at købe ekstra julegaver på søndag.
Hver gang, at kunderne har handlet lokalt i en af byens butikker, der er medlem af handelsstandsforeningen Vores Kalundborg, har de kunne udfylde en kupon, og dermed være med i konkurrencen om, at vinde 10.000 kr. til at købe julegaver i byens butikker for.
Præmien på de 10.000 kr. er sponseret af de seks pengeinstitutter, Arbejdernes Landsbank, Dragsholm Sparekasse, Sparekassen Sjælland Fyn, Danske Bank, Nordea og Jyske Bank.
Torsdag eftermiddag blev vinderen så udtrukket af Heidi Bjerge Raunkjær fra Jyske Bank, og den heldige vinder blev Lisa Edvardsen fra Kalundborg.
Hans-Henrik Nielsen, formand for Vores Kalundborg, ringede vinderen op og fortalte at hun var blevet vinder af 10.000 kr. til brug i byens forretninger.
De mange penge skal omsættes nu på søndag d. 22. december og der skal handles i mindst tre forskellige forretninger som er medlem af Vores Kalundborg.
Lisa Edvardsen vil blive kørt rundt mellem de forretninger hun har valgt i Støtteekspressen fra TGU.
Rigtigt mange havde igen i år handlet i byens forretninger og dermed deltaget i konkurrencen om at vinde 10.000 kr.