Kom med til Krimimesse
Krimimessen er en årlig festival med fokus på at hylde og fejre kriminallitteraturen og genren i alle dens afskygninger.

Af Gitte Korsgaard gitte@tv-kalundborg.dk
Er man interesseret i krimistof, kunne det være en idé at tage med på bustur til nordens største krimimesse i det nedlagte Statsfængsel i Horsens.
Messen er stedet, hvor krimiinteresserede, forfattere, forlag og boghandlere flokkes til foredrag, oplæg og bogsnak på standene. Her er masser af gode tilbud på krimibøger, og man kan måske endda få dem signeret af forfatteren. Der udleveres tillige gratis boggaver på messen.
Mød de største krimiforfattere
Fængslets hovedbygning fungerer som museum, og et besøg her vil tilføje en meget realistisk dimension til krimi-interessen. Sidste år gæstede over 5.000 personer messen, hvor de største krimiforfattere var til stede.
Busturen foregår lørdag den 29. marts. Man går rundt på egen hånd i løbet af dagen, og der er mulighed for tilkøb af besøg i Fængselsmuseet. Turen inkluderer bustransport t/r, entré til Krimimessen, rundstykke og en goodiebag med en kaffedrik, vand og lidt sødt til tanden. Forplejning på messen er ikke inkluderet. Turen er et samarbejde mellem Slagelse Biblioteksklub og Kalundborg Biblioteksklub.
Program for turen:
- 08.15 Afgang Kalundborg Vandrehjem, Stadion Allé 5, 4400 Kalundborg.
- 08.35 Opsamling i Gørlev, Shell tanken.
- 08.55 Opsamling Slagelse (Rosengården bag biblioteket).
- 09.15 Opsamling Korsør Q8 tanken, Storebæltsvej 60, 4220 Korsør.
- 11.00 Ankomst Krimimessen v. Horsens Statsfængsel.
- 15:45 Afgang Krimimessen.
- 17.30 Ankomst Korsør.
- 17.50 Ankomst Slagelse.
- 18.10 Ankomst Gørlev.
- 18.30 Ankomst Kalundborg.
Om krimimessen
Krimimessen er en årlig festival med fokus på at hylde og fejre kriminallitteraturen og genren i alle dens afskygninger. Den bliver afholdt hvert år før påske på fængslet i Horsens. I 2025 bliver Krimimessen afholdt i weekenden d. 29. – 30. marts. I 2024 nåede messen op på ca. 7.500 deltagere i løbet af weekenden, og der deltog ca. 100 forfattere og foredragsholdere. I årenes løb har Krimimessen ud over de nordiske lande haft besøg fra bl.a. Tyskland, England, Skotland, Frankrig, Italien, Portugal, USA, Sydafrika, Cuba, Kina og New Zealand.
Læs eventuelt mere på www.krimimessen.dk.