Kalundborg Idrætsforening fejrede 100 år med festlig reception
Omkring 150 medlemmer, tidligere aktive, frivillige og samarbejdspartnere deltog i fejringen af den traditionsrige forening.
Af Gitte Korsgaard gitte@tv-kaludborg.dk
Et århundrede med motion, fællesskab og frivillighed blev markeret med taler, tapas og gensynsglæde i Munkesøens cafeteria.
Tirsdag kunne Kalundborg Idræts Forening (KIF) fejre sit 100-års jubilæum med en festlig reception i Munkesøens cafeteria. Omkring 150 medlemmer, tidligere aktive, frivillige og samarbejdspartnere deltog i fejringen af den traditionsrige forening, der siden 1925 har været et samlingspunkt for motion og fællesskab i Kalundborg.
Forperson Mette Bruun takkede i sin tale de mange frivillige og samarbejdspartnere, der gennem årene har holdt foreningen i gang. Hun pegede samtidig på behovet for at renovere Munkesøens atletikstadion, hvis KIF fortsat skal kunne udvikle sig og tiltrække nye, yngre medlemmer.
Receptionen bød på historiske udstillinger med billeder, pokaler og scrapbøger, og gæsterne fik udleveret et jubilæumshæfte – ledsaget af tapas, pestosnegle og søde vine.
Udviklet sig til en breddeidrætsforening
KIF blev stiftet i 1925 af 13 atletikinteresserede og har siden udviklet sig til en breddeidrætsforening med omkring 240 medlemmer fordelt på løb, gang, fitness og yoga. Foreningen har gennem tiden stået bag populære løb som Røsnæs Naturløb, Diabetesløbet og Symbioseløbet, som fortsat vokser i deltagerantal.
Efter et dyk under corona er medlemstallet igen stigende, og i det nye år lancerer KIF et nyt initiativ – et sent træningshold kaldet After eight-holdet – for at gøre det lettere for småbørnsforældre at finde tid til motion.
”Vi håber, at det nye aftenhold kan tiltrække flere unge og småbørnsforældre,” siger Mette Bruun, der ser optimistisk på foreningens næste kapitel.