Det Faglige Løft ?

Det Faglige Løft ?

Læserbrev: Det Faglige Løft ?

Man kunne i gårsdagens avis læse at vores elever i kommunen havde fået et fagligt løft.

Det er da helt bestemt dejligt, at vores børns karaktergennemsnit er steget i forhold til resten af landet, og ja selvfølgelig skal både elever, lærere og pædagoger have ros for deres indsats, men det burde de nu altid få, men vi er altså nødt til at holde fokus på de udfordringer vores folkeskole står i. I mine øjne virker det meget underligt, at vi et år med så mange udefra kommende udfordringer kan løfte vores gennemsnit så meget, er det grundet nedluk og hjemmeundervisning, eller ændrede eksamensformer, hvor der var taget hensyn til de før nævnte ting?

Dette resultat rejser da ligeså mange spørgsmål som svar. Bare at lovprise tallene uden kritisk sans og nærmere analyse, giver jo ingen mening i min verden. Det værste der kan ske, er at nogle politikere begynder at tegne et billede af at problemerne er løst. Vi har stadig problemer med vores børn og unges trivsel, vi ligger stadig et godt stykke under landsgennemsnittet, vi har stadig problemer med at rekruttere uddannet personale, vi kan ikke få ledere til vores skoler, men må rykke rundt på internt personale, vi har stadig elever, der søger væk fra folkeskolen til private tilbud eller væk fra kommunen. Vi mangler stadig en ordentlig lokalaftale med vores lærere. Så lad os nu ikke forblænde, men lad os arbejde seriøst og målrettet videre for en bedre folkeskole for vores børn.

Michael Ahrenkiel, Kandidat til Kommunevalget 2021 for Socialdemokratiet.

 

Del