Brugsforening med rekord omsætning

Brugsforening med rekord omsætning

Af Jens Nielsen

2021 har været et rigtigt godt år for Kalundborg Brugsforening med en omsætningsfremgang på over 10 procent. Det kom frem på foreningens generalforsamling der blev afholdt i Kino den Blå Engel.

”Det har været et godt år for Kalundborg brugsforening. Vores omsætning er steget med mere end 10 % i forhold til 2020 og er en ny rekord for foreningen. Årets resultat efter skat lander i alt 3.727.350. kroner. Det er ca. 200.000 kr. mindre end året før. Men det skal ses i lyset af, at vi har lavet en række store investeringer i butikkerne i årets løb. Uden de investeringer ville vi også vi have haft et rekordresultat i år,” kunne bestyrelsesformand Stig Nielsen fortælle da han læste bestyrelsens beretning op.

Bestyrelsesformanden kunne også fortælle, at corona også i 2021 har sat sit præg på butikkerne. Nedlukningen af samfundet i dele af året har været medvirkende til at foreningens butikker også i 2021 ligesom i 2020 har fået en større handel end i normale år. 

Medlemstallet i Kalundborg Brugsforening har udviklet sig positivt i årets løb. I alt er der 12.263 medlemmer, fordelt med 7.746 i Kvickly Kalundborg, 1.533 i SuperBrugsen Svebølle, 2.388 i SuperBrugsen Jyderup og 635 i Dagli'Brugsen Raklev.

Del