Bjarke Skaanning bliver ny sekretariatschef for Kalundborg Symbiose

”Rollen kræver strategisk udsyn, politisk indsigt og en evne til at skabe tillid og handlekraft gennem samarbejde."

Bjarke Skaanning bliver ny sekretariatschef for Kalundborg Symbiose
Bjarke Skaanning skal være ny sekretariatschef for Kalundborg Symbiose fra den 1. august. Foto: Camilla Utke Schiøler

Af Gitte Korsgaard gitte@tv-kalundborg.dk

Den 1. august tiltræder Bjarke Skaanning som ny sekretariatschef for Kalundborg Symbiose. Han skal stå i spidsen for det dynamiske partnerskab, der arbejder på at gøre produktionen i Danmark mere cirkulær og inspirere resten af verden til at gøre det samme.

I mere end 50 år har Kalundborg Symbiose været først og størst inden for industriel symbiose, og delegationer fra hele verden gæster årligt Kalundborg for at lære om verdens bedste eksempel på cirkulær økonomi. Symbiosen har med 17 aktive partnere flere medlemmer end nogensinde, og nye samarbejder om for eksempel fjernkøling og opsamling af CO2 åbner helt nye muligheder for at producere mere med et mindre miljøaftryk. Med projektaktiviteter på tre kontinenter skaber partnerskabsmodellen ikke bare resultater i Kalundborg, men i hele verden, ligesom flere samarbejder på uddannelsesområdet med Campus Kalundborg som central aktør venter lige om hjørnet. Det skriver Kalundborg Symbiose i en pressemeddelelse fredag.

Krydsfeltet mellem globale perspektiver og lokale forbindelser er afgørende

Fra den 1. august 2025 bliver det altså Bjarke Skaanning, der skal stå i spidsen for udviklingen af Kalundborg Symbiose.

”Rollen kræver strategisk udsyn, politisk indsigt og en evne til at skabe tillid og handlekraft gennem samarbejde. Kompetencer som vi mener, at Bjarke Skaanning med sin baggrund bringer med sig ind i Kalundborg Symbiose. Krydsfeltet mellem globale perspektiver og lokale forbindelser er afgørende for Symbiosens videre udvikling. Jeg er sikker på, at Bjarke bliver et aktivt og godt match for Symbiosen, og at han vil kunne løfte ansvaret for at fremme Kalundborg Symbioses vision om bæredygtighed gennem samarbejde og innovation,” siger Michael Hallgren, bestyrelsesformand for Kalundborg Symbiose.

Lokal forankring og global bæredygtighed skal gå hånd i hånd

Bjarke Skaanning bringer en omfattende erfaring fra Røde Kors internationale humanitære indsatser, hvor han har udvist en evne til at omsætte strategiske visioner til konkrete løsninger. Med et stærkt fokus på at udvikle og styrke partnerskaber på tværs af sektorer, vil Bjarke Skaanning bidrage til at fremme Kalundborg Symbioses engagement og værdiskabelse for medlemmerne.

”Med min passion for bæredygtige partnerskaber er jeg motiveret for at bringe mine kompetencer i spil til at sikre, at Kalundborg Symbiose fortsat udvikler sig som et værdiskabende partnerskab. Jeg vil aktivt arbejde for at demonstrere, hvordan lokal forankring og global bæredygtighed kan gå hånd i hånd. Jeg ser frem til at møde de mange samarbejdspartnere, og gennem samarbejde og en klar strategi at bidrage til at fremme konkrete forandringer, der både skaber værdi for medlemmerne og har varige effekter på samfundet og miljøet,” fortæller Bjarke Skaanning.”

Farvel til sekretariatschef gennem 11 år

Bjarke Skaanning er 51 år, bosat i Gentofte, er gift og har tre børn. Lisbeth Randers, som har været sekretariatschef for Kalundborg Symbiose siden 2014, har valgt at gå på pension, og stopper derfor med udgangen af juli 2025. 

”Lisbeth har i over 10 år været en drivende kraft i udviklingen af Kalundborg Symbiose, og det vil jeg gerne sige hende varmt tak for. På vegne af hele bestyrelsen vil jeg ønsker hende alt det bedste i fremtiden,” siger Michael Hallgren, bestyrelsesformand for Kalundborg Symbiose.

Del