Bær dine fejl – et musisk strikkeshow
Han har optrådt for fyldte sale landet rundt med sin musikalske strikkefortælling Bær Dine Fejl - og nu kommer han din vej.

Af Gitte Korsgaard gitte@tv-kalundborg.dk
Til marts er der et lidt anderledes musikalsk arrangement i Røsnæs Forsamlingshus, hvor den prisbelønnede bassist, komponist og strikkedesigner Albert Reinholdt Østergaard optræder.
Han har optrådt for fyldte sale landet rundt med sin musikalske strikkefortælling Bær Dine Fejl - og nu kommer han din vej. Med sig har han sin trofaste ven, sin kontrabas Ælse. Han vil spille op til fællessang, underholde med humoristiske røverhistorier om at strikke på cubanske danseklubber, og ikke mindst skabe en intim atmosfære, hvor han hylder den menneskelige skrøbelighed, vi alle kan føle. Med udgangspunkt i Alberts egen historie bringer aftenen temaer op såsom mobning og selvværd.
Albert fortæller også om de helende kræfter, som strikken har haft for ham, og hvordan han ser klare ligheder og afgørende forskelle mellem det at spille musik og strikke, og hvordan man kan strikke jazzens frie ånd ind i sine trøjer - et koncept, han kalder improvisationsstrik.
Så fat strikketøjet, smør stemmebåndene og tag med til en aften med underholdning i topklasse, når Albert slår tonen an på bassen. Det hele foregår onsdag den 19. marts kl. 19-21 i Røsnæs Forsamlingshus. Dørene åbnes kl. 18.30.
Man kan købe billetter på kalundborglif.dk https://www.place2book.com/da/sw2/sales/2pdowvb5rx
Arrangør er Røsnæs Forsamlingshus med støtte fra “Liv i Forsamlingshusene” og i samarbejde med Kalundborg Biblioteker.