Billedserie: Tusindvis af åleyngel sat ud

Formand for Alleshave Baadelaug, Jens Weinreich ser til mens de 5000 åleyngel bliver leveret. Foto: Jens Nielsen

Af Jens Nielsen

I dag blev der udsat 5000 små ål ved Alleshave Baadelaug, en begivenhed som har stået på i godt 30 år.

Ål har været en af de vigtigste spisefisk i Danmark siden stenalderen. Indtil for nylig var den rigt repræsenteret i hav, søer og åer i Danmark.

Nu er ålen truet, men flere undersøgelser viser i følge Danmarks Tekniske Universitet, at ål fra udsætninger vokser og bliver til blankål, der søger mod havet, og det kan måske redde bestanden. 

Derfor bliver der hvert år sat millioner af åleyngel ud med hjælp fra fritidsfiskere og sportsfiskere.

I dag torsdag, lige omkring middag kørte leverandøren af de små sprællevende ål så ind på pladsen ved Alleshave Baadelaug, tæt på Eskebjerg, med hele 120.000 åleyngel på trailerne. De 5000 små ål skulle leveres her, resten skulle rundt til andre fiskeinteresserede på Sjælland.

Åleynglet er fanget i Biscayabugten mellem Frankrigs vestkyst og Spaniens nordkyst først i marts måned, og på det tidspunkt går der tre små ål på et gram.

De ål der i dag blev sat ud i Nekseløbugten ud for Alleshave Baadelaug vejer i gennemsnit 3,9 gram.

Åleynglet blev hældt op i spande, hvorefter formand for Alleshave Baadelaug, Jens Weinreich sammen med bestyrelsesmedlem Leif Olsen sejlede de små ål omkring 500 meter ud i nekseløbugten, så lang ud at de kan være i fred for Skarven.

Nu går der så omkring tre år før de ender som dejlige stegte ål

Åleudsætningerne er finansieret af den Europæiske Hav- og Fiskerifond samt af fisketegnsmidler.

Del